Rezum (Prostata su buharı tedavisi)

İyi huylu prostat büyümesine bağlı şikayetler “sık idrara çıkma, idrarda zorlanma, tam boşaltamama” gibi durumlarla kendini gösterir. Bu tür şikayetleri olan hastalar genel olarak yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavileri ve son basamak olarak da cerrahi yöntemler ile tedavi edilmektedir. Bu cerrahilerin bir çoğunun kendine özgü riskleri ve yan etkileri olup bu yan etkileri ve riskleri azaltmak için çeşitli minimal invaziv tedavi alternatifleri geliştirilmektedir. Rezum da bu cerrahi tedavilerden bir tanesi olup son yıllarda artan oranlarda kullanılmakta ve doğru hasta seçimi ile tedavide yüz güldüren sonuçlar alınmaktadır.

Rezumda amaç bir cihaz aracılığı ile üretilen steril su buharının, idrar kanalından, yerleştirilen bir alet ile prostat dokusunda ulaştırılmasıdır. Prostat dokusuna uygulanan bu steril su buharı, prostat içine yüksek miktarda ısı vererek, prostat dokusunda ani hasar oluşturur ve prostat boyutunu belirgin şekilde küçültür. Böylelikle oldukça kısa bir sürede hastanın şikayetleri azalmaya başlar. Birçok hastada ilk iki haftada semptomlarda belirgin şekilde iyileşme görülür. Maksimum etki ise 3 ay içinde elde edilir.

Rezum tedavisinin en önemli avantajları anestezi gerektirmemesi ve sertleşme bozukluğuna yol açmamasıdır. Cinsel ilişki sırasında meninin geri kaçması olarak adlandırılan retrograd ejekülasyon oranları diğer cerrahi yöntemler ile kıyaslandığında çok düşüktür. Bir çok hasta tedavi sonrası aynı gün, günlük aktivitelerine dönebilmektedir. Yine diğer tedavilerle kıyaslandığında işlem süresi oldukça kısa bir operasyon olup çoğu hastada 20 dk’nın altında işlem sonlanmaktadır.

Tüm bu özellikleri ile “rezum tedavisi” ilaç tedavisi almak istemeyen hastalarda ilaç tedavisine, cerrahi tedavi olmak istemeyen hastalarda ise cerrahiye alternatif bir yöntemdir.

Siz de mevcut durumunuzun rezum tedavisine uygun olup olmadığını, konu hakkında deneyimli üroloğunuza danışmanız gerektiğini lütfen unutmayın. Çünkü, ancak ve ancak doğru hasta ve doğru tedavi seçimi ile tedavide yüz güldürücü sonuçlar alınabilir.  

Ürolojik probleminiz varsa, Urohealth Klinik var… 

 

Uygun Fiyatlar
Bekleme Listesi Yok
Ücretsiz Online Konsultasyon